Czy mogę sobie pozwolić na zakup mieszkania i czy otrzymam kredyt?
Takie pytanie często dręczy osoby, które nie są pewni, czy w ich sytuacji nie jest za późno na kredyt? Sprawa nie jest prosta do roztrzygnięcia, ale postaram się ją w skrócie przedstawić.
Większość banków przyjmuje jako okres ostatecznej spłaty kredytu mieszkaniowego 70-ty rok życia kredytobiorców. Bierze się przy tym wiek kredytobiorców, którzy przystępują do kredytu i ich dochód jest liczony do zdolności kredytowej. Od tej reguły jest wiele wyjątków. Po pierwsze istnieje kilka banków, które próg o którym mowa wyżej jest podniesiony do 75 roku życia a nawet do 80-tego. Zyskujemy w związku z tym dodatkowe 10 lat spłaty, co w znaczynym stopniu obniża miesięczną ratę. Jest to standardowa procedura i nie musimy w takim przypadku obawiać się o narzucenie obowiązku posiadania ubezpieczenia na życie.
Kolejnym rozwiązaniem dla osób starszych jest poszukanie – na przykład w rodzinie – współkredytobiorców, którzy mając dochody spowodują, że bank będzie liczył okres kredytowania w oparciu o wiek młodszych osób przystępujących do kredytu. Dochód wszystkich osób przystępujących do kredytu się sumuje, ale dochód młodszych osób musi być w tej sytuacji dominujący.
Innym jeszcze rozwiązaniem jest przystąpienie do kredytu posiadając polisę na życie na okres trwania kredytu. Taka sytuacja jest możliwa, ale dotyczy najczęściej osób, które wcześniej nabyły polisę i jej koszt nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla całej inwestycji.